Kot uchodzi za stworzenie niezależne. Niezależności tej towarzyszą z reguły zwinność, gracja i piękno. Wszystko to wzięte razem czyni z kota wyjątkową istotę.

Wyjątkowość tę mogli w całej krasie podziwiać wszyscy, którzy pojawili się w dniach 9 i 10 kwietnia w hali sportowej CRS Bielany przy ulicy Lindego. W dniach tych odbywała się tam Międzynarodowa Wystawa Kotów Rasowych. O popularności wystawy organizowanej przez Klub Kota X- Treme pod patronatem międzynarodowej organizacji TICA świadczy najwymowniej liczba wystawców. Na wystawie pojawili się hodowcy z Polski, Austrii, Białorusi, Danii, Finlandii, Niemiec i Rosji.
– W sumie do obejrzenia było ponad 80 kotów z dwudziestu ras, a oprócz tego koty domowe – informuje Agata Kruszona – Zawadzka z Klubu Kota X-Treme – Z ras nietypowych pokazały się koty bombajskie, somalijskie, szkockie foldy, egipskie mau i singapura. Nie zabrakło też przedstawicieli ras typowych, jak kotów maine coon, norweskich, syberyjskich, a także brytyjskich i bengalskich – dodaje.
Wszystkie koty w tym również domowe były oceniane przez pięciu międzynarodowych sędziów. Wyniki poznaliśmy w niedzielę pod koniec wystawy, kiedy to nastąpiło rozdanie nagród Best of Best: dla 3 najlepszych kociąt, kotów dorosłych, kotów kastrowanych oraz kotów domowych. Wystawie towarzyszyły stoiska handlowe z artykułami dla zwierząt, z produktami o tematyce kociej i stosika gastronomiczne. Obecni byli również przedstawiciele fundacji pomagających kotom bezdomnym i wolnożyjącym. Chętni mogli wesprzeć fundacje i pomóc zwierzakom. Zadbano też o atrakcje dla najmłodszych w postaci konkursów, malowania buziek oraz animacji.
Na zakończenie nie zaszkodzi dodać, że wystawy tego rodzaju cieszą się coraz większą popularnością. TICA jest organizacją skupiającą największą na świecie liczbę hodowców kotów rodowodowych oraz domowych. Mimo, iż koncepcja wyodrębnienia kotów rasowych jest młoda i liczy mniej niż 200 lat zyskuje ciągle nowych zwolenników. TICA uznaje 81 ras kotów. Dopuszcza również do wystaw, żyjące na co dzień obok nas i związane z nami bardzo blisko, odmiany kotów domowych.