Okazją, aby się o tym przekonać była siódma edycja Międzynarodowego Turnieju Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja o Puchar Komendanta Głównego Policji. Ich postawa w meczach wskazywała na nieustępliwość godną najwyższej sprawy.


Sprawa zresztą zasługiwała na taką postawę. Celem rozgrywanego od siedmiu lat turnieju jest bowiem upamiętnienie bohaterskiej postawy Andrzeja Struja, funkcjonariusza który zginął tragicznie w 2010 roku. Policjant będąc na urlopie interweniował, gdy chuligani awanturowali się na jednym z warszawskich przystanków. Zmarł od ciosów nożem zadanych mu przez jednego z napastników. Pośmiertnie został on awansowany na pierwszy stopień oficerski i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Zasługi. Organizowany corocznie turniej ma na celu upamiętnienie bohaterskiego funkcjonariusza, który rotę ślubowania wypełnił do końca.
Uroczysta Gala otwarcia turnieju odbyła się 10 lutego w Hali „Arena Ursynów” . Od następnego dnia rozgrywano mecze. Warto dodać, że z roku na rok zawody przyciągają coraz więcej uczestników i kibiców. W tegorocznych zawodach wzięła udział rekordowa liczba drużyn. Obok 42 zespołów z Polski w turnieju uczestniczyło 12 drużyn zagranicznych. Przyjechały zespoły z Anglii, Bośni i Hercegowiny, Mołdawi, Ukrainy, Litwy, Chorwacji, Czech, Serbii, Węgier i Rumunii oraz dwie ekipy z Cypru. Z krajowego podwórka udział wzięły obok reprezentacji Komendy Głównej Policji również drużyny policyjne reprezentujące poszczególne województwa, Centralne Biuro Śledcze, ale także zespoły Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu i jednostki podległe MON. W zawodach startowały też zespoły kobiece.
Tak duża frekwencja wymusiła na organizatorach rozegranie zawodów aż na trzech obiektach sportowych. W rezultacie areną rozgrywek stały się: Hala DOSiR Praga Północ, Hala CRS Bielany i Hala „Arena Ursynów”.
Jak to zwykle bywa przy tak dużej imprezie nie zabrakło oprawy medialnej. Patronem zostało Radio TOP SECRET, a gośćmi imprezy byli m.in. przedstawiciele Krajowego Stowarzyszenia Ochrony Informacji Niejawnych i Stowarzyszenia Wspierania Bezpieczeństwa Narodowego.
W wymiarze sportowym esencją były oczywiście turniejowe mecze. Po eliminacjach przystąpiono do decydującej fazy rozgrywek. Końcowe rozstrzygnięcia zapadły 12 lutego w Hali Centrum Rekreacyjno – Sportowego Bielany. Tam bowiem rozegrano wszystkie mecze poczynając od 1/8 finału, a kończąc na meczach decydujących o miejscach na podium. Ostatecznie po emocjonującej grze w finale zwyciężyła drużyna Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej z Bydgoszczy pokonując 1:0 zespół z Bośni i Hercegowiny. Decydująca bramka padła pięć sekund przed zakończeniem dogrywki. Wśród kobiet nie mniej zacięcie o laur zwycięzcy walczyły zespoły policji. Po ambitnej grze triumfowała drużyna Komendy Głównej Policji. Wygrała ona w finale 1:0 z zespołem Komendy Stołecznej.
Na uroczystej gali kończącej turniej naszą dzielnicę reprezentowali burmistrz Tomasz Mencina i z- ca burmistrza Włodzimierz Piątkowski. Zawodnikom gratulowali: z-ca Komendanta Głównego Policji Jan Lach oraz burmistrz Dzielnicy Bielany Tomasz Mencina Po ich wystąpieniach rozpoczęła się ceremonia wręczania nagród. Wśród wręczających wyróżnienia była też Anna Szymczak – Gałkowska, dyrektor CRS Bielany. Czołowe zespoły otrzymały puchary i medale. Były pamiątkowe fotografie i nagrody dla najlepszych zawodników.
– Najistotniejszym celem Turnieju było oddanie hołdu naszemu koledze Andrzejowi Strujowi – powiedział na zakończenie turnieju Koordynator Komendanta Głównego Policji ds. organizacji imprez sportowo- rekreacyjnych Andrzej Kuczyński – Przy okazji zbieraliśmy środki z licytacji różnych gadżetów podarowanych przez uczestników turnieju, które w całości zostaną przekazane na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach – dodaje – Istotne było też integrowanie środowiska mundurowego.
Na koniec warto podkreślić towarzyszącą każdemu z meczów atmosferę. Rozgrywki odbywały się nie tylko z poszanowaniem reguł Fair Play, ale w prawdziwie przyjacielskim klimacie. Determinacja w dążeniu do wygranej, nie przeszkadzała dostrzegać w przeciwniku partnera zasługującego na szacunek. Chociaż nie brakowało ostrych starć, nie było więc gry na faul. Nie wiem jak uważają inni, ale moim zdaniem poza wynikami, chyba o to w sporcie chodzi.


MIEJSCA W TURNIEJU MĘŻCZYZN


1.Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej z Bydgoszczy
2. Bośnia i Hercegowina
3. Mołdawia
4. Serbia
5. Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie
6.Chorwacja
7. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach
8. Komenda Główna Policji


Wyniki ½ Finału
Bośnia i Hercegowina – Mołdawia – 2: 2 (rzuty karne 3:1)
Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy – Serbia – 1:0


Wynik meczu o III miejsce
Mołdawia – Serbia – 2:2 (dogrywka 3:2)


Wynik meczu o I miejsce – Finał
Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Bydgoszczy – Bośnia i Hercegowina – 0:0 (dogrywka1:0)


MIEJSCA W TURNIEJU KOBIET
1.Komenda Główna Policji
2. Komenda Stołeczna Policji
3.Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi
4. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie


Wynik meczu o III miejsce:
Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi – Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie – 4: 0
Wynik meczu o I miejsce – Finał
Komenda Główna Policji – Komenda Stołeczna Policji – 1:0