Dziewiąty rok z rzędu rozgrywany jest Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja.  Na turniej przyjeżdżają drużyny z całej Europy. Rywalizacja o Puchar Komendanta Głównego Policji z każdym rokiem jest coraz bardziej ekscytująca.

Wszystko za sprawą coraz większej liczby drużyn zgłaszających się do rozgrywek, a także rosnącego prestiżu turnieju.

– W tym roku do zawodów przystąpiło 61 drużyn męskich, w tym 10 zespołów z zagranicy – mówi Koordynator Komendanta Głównego Policji ds. organizacji imprez sportowo – rekreacyjnych Andrzej Kuczyński.Z naszego kraju startowały między innymi: Reprezentacja Polskiej Policji, drużyny policyjne reprezentujące poszczególne województwa, zespoły Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Straży Granicznej i jednostki podległe MON. Nie można również pominąć faktu, że w tegorocznym turnieju uczestniczyło 6 drużyn kobiecych.

O międzynarodowej oprawie turnieju decyduje udział ekip zagranicznych. Przyjechały zespoły z Wielkiej Brytanii, Mołdawii, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Rumunii, Grecji, Łotwy oraz z Hiszpanii.

Liczba uczestników wymagała od organizatorów podjęcia adekwatnych rozwiązań.   Zdecydowano więc o rozegraniu zawodów, aż na pięciu obiektach sportowych. W rezultacie areną rozgrywek stały się: Hala DOSiR Praga Północ, Hala CRS Bielany, Hala  Sportowo-Widowiskowa OSiR w Dzielnicy Bemowo, Hala CSP w Legionowie oraz Hala Sportowa Zespołu Szkół nr 51 przy ulicy Staffa 3/5.

Turniej odbywał się pod patronatem Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej w dniach 7 – 9 lutego 2018 roku. Należy jednak zaznaczyć, że zawody te są nie tylko popularyzacją sportowej rywalizacji. Stanowią również wyraz pamięci funkcjonariuszy i żołnierzy o tragicznie zmarłym koledze, który rotę ślubowania wypełnił do końca. Funkcjonariusz przebywając na urlopie podjął interwencję w wyniku której otrzymał kilka ciosów nożem. Zmarł kilka godzin później. Głównym celem turnieju jest więc upamiętnienie jego bohaterstwa.

– Poprzez Turniej oddajemy hołd zmarłemu koledze – dodaje Andrzej Kuczyński. –  Przy okazji zbieramy środki, które w całości przekazywane są na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach. Następuje też zacieśnienie kontaktów międzynarodowych pomiędzy reprezentacjami, a także integracja formacji mundurowych.

Wracając do samego turnieju należy zaznaczyć, że rozegrano 258 meczów. Uroczysta Gala otwarcia  turnieju  odbyła się 7 lutego w Hali Sportowo-Widowiskowej OSiR w dzielnicy Bemowo. Mężczyźni rywalizowali w ośmiu grupach. W każdej było po 7 lub 8 zespołów.  Drużyny kobiece zmagały się w jednej grupie rozgrywając mecze eliminacyjne w Legionowie. Końcowe rozstrzygnięcia zapadły 9 lutego w Hali Centrum Rekreacyjno – Sportowego Bielany. Tam bowiem przy pełnej widowni rozgrywano wszystkie mecze poczynając od 1/4 finału.

Nie zabrakło niespodzianek. Rewelacyjnie grająca w eliminacjach drużyna Mołdawii odpadła po rzutach karnych w 1/8 finału. Na tym samym szczeblu zmagania zakończył zespół Białorusi, ubiegłoroczny finalista turnieju, a zwycięzca z poprzedniego roku drużyna policji z Łodzi odpadła w ćwierćfinale. Świadczy to jednak tylko o wysokim poziomie rozgrywek i świetnym przygotowaniu ekip.

Rywalizacja drużyn męskich zakończyła się emocjonującym finałem w którym zwyciężyła reprezentacja Państwowej Straży Pożarnej. Pokonała ona 6 Batalion Wojsk Powietrzno-Desantowych 1:0. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja Rosji, a czwarte zespół Ukrainy. Wśród kobiet pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja Polskiej Policji. Drugie miejsce przypadło piłkarkom Łódzkiego Garnizonu Policji w Łodzi, a trzecie zawodniczkom z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Potem przyszedł czas na uroczystą Galę. Po wystąpieniu

z-cy Komendanta Głównego Policji Jana Lacha oraz burmistrza dzielnicy Bielany Tomasza Menciny rozpoczęło się wręczanie nagród. Otrzymali je najlepsi zawodnicy oraz czołowe zespoły. Wśród wręczających medale i wyróżnienia byli m.in. zastępcy burmistrza dzielnicy Bielany: Grzegorz Pietruczuk i Włodzimierz Piątkowski oraz dyrektor CRS Bielany Anna Szymczak – Gałkowska. Zwycięskie zespoły zostały uwiecznione na pamiątkowych fotografiach i w kronikach turnieju.

 

Poniżej podajemy końcową klasyfikację oraz wyniki rozstrzygających meczów.

KLASYFIKACJA KOŃCOWA W TURNIEJU MĘŻCZYZN

  1. Reprezentacja Państwowej Straży Pożarnej
  2. 6 Batalion Wojsk powietrzno- Desantowych
  3. Reprezentacja Rosji
  4. Reprezentacja Ukrainy
  5. Łódzki Garnizon Policji
  6. Policja Podlaska
  7. Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie
  8. Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie

 

KLASYFIKACJA KOŃCOWA W TURNIEJU  KOBIET

  1. Reprezentacja Polskiej Policji
  2. Łódki Garnizon Policji
  3. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu
  4. Nadwiślański Oddział Straży Granicznej
  5. Komenda Stołeczna Policji
  6. Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie

 

MECZE MĘŻCZYZN 

Mecz o III miejsce

Rosja – Ukraina – 2:1

Mecz o I miejsce

Reprezentacja Państwowej Straży Pożarnej –  6 Batalion Powietrzno- Desantowy – 1:0

 

MECZE  KOBIET

Mecz o III miejsce

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu – Nadwiślański Oddział Straży Granicznej – 0:0 , Rzuty karne 3:2

Mecz o I miejsce

Reprezentacja  Polskiej Policji Kobiet –  Łódzki Garnizon Policji – 2:0