W sobotę 19 lutego w Parku Olszyna na warszawskich Bielanach odbył się turniej „Refugees Welcome Cup”. Udział w zawodach wzięło około 50 zawodników.

Zawody miały obsadę międzynarodową. Startujący w turnieju pochodzili z Polski, Konga, Kenii, Indii, Maroka i Turcji. W sportowej rywalizacji uczestniczyli również uchodźcy z Afganistanu, Syrii, Iraku i Gwinei. Chcąc stworzyć zawodnikom równe szanse przyjęto otwartą formułę turnieju dzieląc drużyny w ten sposób, aby do każdej trafiła podobna liczba kobiet i uchodźców.

Impreza odbywała się w wyjątkowo przyjaznej atmosferze i w duchu fair play. Mimo, że punkty w rywalizacji były liczone, to nie one były najważniejsze. Zamiast wyróżnień organizatorzy przygotowali energetyczne przekąski dla wszystkich uczestników, a na końcu cała grupa odśpiewała zwycięzcom radosną pieśń.

Warto dodać, że na boisku spotkały się osoby związane Etnoligą oraz AKS Zły – dwiema stołecznymi inicjatywami sportowymi znanymi ze swojego prospołecznego zaangażowania. To piłkarze, kibice, wolontariusze – kobiety i mężczyźni – którzy wierzą, że piłka nożna to platforma do budowania demokratycznego świata, który nikogo nie wyklucza.

Migranci od początku byli ważną częścią obu społeczności, a od czasu kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy w 2021 r. obie grupy jeszcze bardziej zaangażowały się w pomoc osobom szukającym schronienia w Polsce.

Wydarzenie zorganizowane zostało przy wsparciu CRS Bielany, które po raz kolejny doceniło wysiłki Fundacji dla Wolności (organizatora Etnoligi) na rzecz budowania inkluzywnego sportu.

To już druga wspólna impreza, po grudniowym turnieju integracyjnym, który odbywał się w hali przy Lindego. Liczymy, że będzie ich więcej.

Grupa osób pod halą pneumatyczną na zielonej murawie. Grupa osób pod halą pneumatyczną na zielonej murawie.